Legende Baranje - biciklistički obilazak Baranje - primjer dobre prakse

Što je cikloturizam? U kakvom su stanju dvorci u Dardi i Bilju i što s njima? Što danas proizvodi poljoprivredni kombinat "Belje"? Što čini močvarnu floru i faunu Kopačkog rita?

Odgovore na ova pitanja potražili su učenici 8.b razreda naše škole i učitelj geografije Zvonimir Stipešević u utorak 4.10.2021. i posjetili Baranju na biciklima u sklopu aktivnosti Erasmus+ KA1 projekta Nova dimenzija obrazovanja za bolju Europu. Obilazak je imao za cilj upoznati prirodnu i kulturnu baštinu i gospodarstvo nama susjedne regije Baranje.

Na početku vožnje zaustavili smo se kraj oznake lokacije nekadašnjeg svjetskog čuda -Sulejmanovog mosta do Darde. Obišli smo zapuštene dvorce Estherhazy u Dardi i Eugena Savoyskog u Bilju, čuli priče o njihovom nastanku i njihovim vlasnicima i zatim raspravljali o mogućnostima obnove i o potencijalnim funkcijama dvoraca. Posjetili smo i zgradu uprave poljoprivrednog kombinata "Belje" i istražili koje njihove proizvode danas možemo kupiti u trgovini u Bilju. Pauzu i odmor od bicikliranja imali smo u Dardi na odmorištu "Đola" prije obilaska Kopačkog rita. U parku prirode "Kopački rit" na obali jezera Sakadaš proučavali smo i fotografirali močvarnu floru i faunu, vrbe i topole, trsku i šaš, žabe i kornjače, kormorane i labudove... Na našoj ekspediciji po krajnjem jugu Baranje napravili smo preko 40 kilometara i upoznali tek djelić bogate kulturne i prirodne baštine regije koju dijelimo s našim susjedima Mađarskom. Ostavili smo još dosta zanimljivosti za istražiti u budućim vožnjicama...

Više fotografija možete pogledati na poveznici.

objavio: Administrator   datum: 14. 10. 2021.