Učenici 5.b obilježili Međunarodni dan bijelog štapa

Međunarodni dan bijelog štapa, odnosno Dan slijepih i slabovidnih osoba, obilježava se svake godine 15. listopada. U nekoliko škola tijekom cijelog tjedna s učenicima su provedene različite aktivnosti.

Učiteljica Patricija Hercog iz Osnovne škole Hinka Juhna, Podgorač, učiteljica Alenka Taslak iz Osnovne škole Dore Pejačević Našice, učiteljica Ivana Hrastović Mandarić iz Osnovne škole „Vladimir Nazor“, Đakovo te učiteljica Ksenija Rumora iz Osnovne škole Franje Krežme, Osijek pripremile su, sudjelovale i organizirale javni online događaj na županijskoj razini. Veliku pomoć pri tome su imale u suradnji s predsjednicom Udruge slijepih Našice Tatjanom Belom, majkom slijepoga dječaka, učenika drugog razreda ekonomske škole te aktivnim članom Rolandom Butkovićem koji je vid izgubio u Domovinskom ratu. Ovim putem učiteljice se zahvaljuju na neizmjernoj podršci jer su nam Borna Bela i Rolando Butković prenijeli svoja iskustva.

Više o provedenim aktivnostima pročitajte pod opširnije.

Predsjednica Udruge slijepih Našice, Tatjana Bela, upoznala nas je s radom Udruge. Borna nam je pokazao kako se priprema za nastavu i kako provodi svoje slobodno vrijeme, a Rolando nam je pričao o svojim iskustvima prije i nakon gubitka vida. Naši su učenici imali priliku saznati jako puno o načinu života slijepe osobe: razgovarali su sa slijepim osobama, vidjeli kako oni provode svoje svakodnevne aktivnosti, hodali uz pomoć štapa za slijepe i slabovidne osobe, pogledali animirani film o psu vodiču za slijepe osobe, upoznali se s Brailleovim pismom, napisali svoje ime na brajici, opipali predmet s povezom na očima i  pojeli užinu s povezom.  Na taj se način kod djece razvija empatija. Gledanjem, slušanjem i proživljavanjem informacija iz prve ruke te provođenjem aktivnosti tijekom kojih učenici osobno proživljavaju poznate situacije na drugačiji način postiže se puno snažniji efekt prihvaćanja osoba koje se razlikuju od ostalih te uključivanje takvih osoba u naše svakodnevne aktivnosti.

Učenici naše škole uredili su pano za sve učenike i posjetitelje škole kako bi se pobliže mogli informirati o Danu bijelog štapa i o Braiellovom pismu. Sva iskustva, informacije i aktivnosti dokumentirane su na Microsoftovoj online platformi Flipgrid (https://flipgrid.com/2f44242f) koja njeguje zabavno i poticajno okružje za društveno učenje. Izrađeno je oko 70 video uradaka koji su podijeljeni na županijskoj razini. Sve je počelo kao obilježavanje Međunarodnog dana bijelog štapa na razini škole i na razini grada. Velika želja učiteljice Alenke Taslak je bila proširiti ove aktivnosti. Ove godine s Udrugom slijepih Našice povezalo se još više škola iz Osječko-baranjske županije te su se svi uključili u razne aktivnosti. Naš cilj za sljedeću godinu je upoznati i druge županije s našim aktivnostima, podijeliti naše ideje i iskustva kako bismo učitelje i učenike u drugim županijama upoznali sa specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba te postigli poticajnu integraciju na široj razini.

Fotogaleriju možete pogledati na poveznici.

objavio: Administrator   datum: 19. 10. 2021.