TERENSKA NASTAVA UČENIKA 7. A I B - SPOMEN-PODRUČJE JASENOVAC I PP LONJSKO POLJE

Učenici 7. a i b naše škole, u pratnji razrednica Dunje Hajduković i Ksenije Rumore te knjižničarke Dubravke Maras, u petak, 26. siječnja 2024. godine bili su na terenskoj nastavi u okviru koje su posjetili Spomen-područje Jasenovac i Park prirode Lonjsko polje.

Terenska nastava ostvarena je uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na Holokaust učenici 7. a i b razreda, u pratnji razrednica Dunje Hajduković i Ksenije Rumore te knjižničarke Dubravke Maras, 26. siječnja 2024. godine posjetili su Spomen-područje Jasenovac. Prije odlaska na terensku nastavu učenici su na nastavnom satu Povijesti upoznati s pojmovima ideologija i sa situacijom u Europi prije dolaska Hitlera na vlast, a obrađivali su i temu Holokausta radom u radionicama „Holokaust očima djece“ u okviru sata razrednika.

Program aktivnosti terenske nastave u Spomen-području Jasenovac sastojao se od stručnog vodstva do spomenika Cvijet gdje su učenici od kustosa vodiča dobili uvid u funkcioniranje logora, načine likvidacije zatočenika, kao i podatke o nacionalnim i vjerskim grupama koje su stradale. U muzejskom je postavu 3D virtualna panorama vizualizacije logora bila od velike pomoći na lokalitetu na kojem nema fizičkih ostataka logora.

Nakon vodstva slijedila je radionica u kojoj su učenici, podijeljeni u manje skupine, dobili radne listiće i odlaskom u muzej pronalazili odgovore u muzejskom postavu. Nakon toga su u Obrazovnom centru predstavili odgovore i uslijedila je diskusija kojom su „zaokružili“ posjet te uvidjeli posljedice nacionalnih i vjerskih podjela.

Uz stručnu pripremu i stručno vođenje učenici su mogli unaprijediti znanje o Holokaustu i spoznati razmjere i posljedice počinjenih zločina protiv čovječnosti.

Posjet Parku prirode Lonjsko polje sastojao se od odlaska u Posjetiteljski centar Krapje, predstavljanja samog Parka, njegove važnosti i posebnosti, predstavljanja
autohtonih biljnih i životinjskih vrsta te obilaska etno sela Krapje uz stručno vodstvo.

Učenici su kroz vođenu šetnju imali priliku uočiti posebnosti gradnje posavskih kuća i dobiti uvid u način života ljudi u prošlosti.

U fotogaleriji pogledajte kako nam je bilo.

objavio: Administrator   datum: 30. 1. 2024.