Koncert klasične glazbe

U sklopu nastave glazbene kulture, učenici sedmih razreda bili su na  Koncertu klasične glazbe orkestra opere Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

Većina učenika redovito posjećuje glazbeno-scenske izvedbe poput opera, opereta i mjuzikla, a ovo im je bio prvi susret s cjelovečernjom izvedbom klasične instrumentalne glazbe.

Kakva su im bila očekivanja prije i kakve su dojmove  ponijeli s koncerta pročitajte u osvrtima naših učenika pod opširnije.

Osvrt na koncert

Očekivala sam da će koncert biti zanimljiv i dinamičan (kakav je i bio). Po mome mišljenju najveća zanimljivost tijekom koncerta je solist Karsai Farkas Laszlo koji je svirao rog. Teško je slušati instrumentalnu glazbu jer koncentracija opada. Kada slušamo glazbu s tekstom uglavnom se koncentriramo na tekst. Orkestar je lijepo zvučao (pogotovo u zadnjoj skladbi „U dvorcu gorskog kralja“). Po mome mišljenju najviše se isticao rog i gudaća glazbala. Rado bih opet otišla na koncert klasične glazbe.

Ana Romolić, 7.a

Osvrt na koncert
Iskreno nisam imao neka velika očekivanja, ali nisam bio u potpunosti nezainteresiran. Nadao sam se kako  ću čuti nekoliko zanimljivih, lijepih skladbi i da mi neće biti dosadno.
Jedna od zanimljivosti na koncertu mi je bio dirigent, odnosno njegove kretnje. Bilo mi je zanimljivo kako se desetak puta vraćao i odlazio s pozornice i kako je radio desetak puta naklon.
Nije mi bio baš velik izazov slušati koncert, ali i nije kao da sam baš bio sto posto  skoncentriran na skladbe. Rekao bih da sam koncert slušao sa šezdeset posto koncentracije.
Sam  orkestar i njegov zvuk u cijelosti me se dojmio iako imam dojam da izvedbe na televiziji bolje zvuče od izvedbi u živo. Najviše mi se svidio zvuk roga.
Bilo mi je lijepo na koncertu i lijepo sam se zabavio.

Ivan Ravlić, 7.b

Moj susret s klasičnom glazbom

Prije koncerta sam mislila da će na njemu biti više skladbi koje će kraće trajati. Svidjelo mi se što je bilo nekih poznatih skladbi, odnosno skadbi koje smo mogli čuti u filmovima, reklamama, itd. Također mi je bilo drago što su u koncert uključili solo izvedbu roga s orkestrom pa smo mogli uočiti način sviranja tog instrumenta. Neke skladbe su mi bile lakše, a neke teže za slušati. Teže mi je bilo slušati npr. duže skladbe nego neke kraće. Sveukupan zvuk orkestra mi je zvučao lijepo i ujednačeno te mi se svidjelo i to što glazba nije bila preglasna. Bilo mi je lijepo slušati glazbu koju ne slušam često te ću zasigurno ići na još neke koncerte klasične glazbe.

Tea Dumenčić - Janson, 7.a

objavio: Mario Jager   datum: 10. 3. 2019.